Ekologiczna akcja Komputery za tonery (KZT)

Zachęcamy wszystkich do przynoszenia pustych-zużytych kartridży i tonerów od drukarek atramentowych i laserowych.
Klasa, która zbierze najwięcej tonerów ma szansę na bezpłatną wycieczkę do Zakopanego.

O KZT

Trwa X edycja ogólnopolskiej akcji ekologicznej "KOMPUTERY ZA TONERY". Akcja polega na Zbiórce odpadów będących problemem współczesnej cywilizacji - zużytych pustych kartridży po drukarkach komputerowych. Okazuje się że są to odpady niezwykle wartościowe - nadające się do powtórnego użytku. Szkoły po zgłoszeniu się i podpisaniu umowy otrzymują specjalne kartony do składowania zebranych odpadów. Po ich wypełnieniu firma spedycyjna odbiera je do segregacji - na koszt organizatorów. Nadające się do recyklingu są skupywane wg. aktualnego cennika, a nienadające się utylizowane.

Akcja ma dwa aspekty

* ekonomiczny - za kartridże zakwalifikowane do skupu szkoła otrzymuje pieniądze zgodnie z cennikiem. Nie są kwoty małe - kartridże kosztują w skupie od kilku do kilkunastu złotych. Za 200 sztuk najdroższych odpadów kartridży można kupić nowoczesny komputer czy kserokopiarkę,
* ekologiczny - w Polsce użytkownicy drukarek kupują ok. 4 mln kartridży rocznie. Po zużyciu ok. 10% z nich trafia do refabrykacji, pozostałe 3,6 mln ląduje w koszu a potem na wysypisku. Powstaje góra odpadów zawierających resztki tuszu lub tonera drukarskiego i obudowy plastikowe.

Ogólnopolska akcja ekologiczna "KOMPUTERY ZA TONERY" funkcjonuje już od styczeń 2002. W dziewięciu jej edycjach udział wzięło 591 szkół z 327 miejscowości z całej Polski. Dostarczyły one 82151 sztuk pustych kartridży po drukarkach laserowych atramentowych. Szkoły otrzymały 471431 złotych, młodzież nagrody rzeczowe, a najlepsze klasy wycieczki do Zakopanego.

Szkolnym koordynatorem Akcji jest Marek Zawadzki.

Poprawny xHTML 4.01Poprawny CSS 2.1